1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
2 grudnia 2019

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Kradzieże samochodów to niestety spore liczby w policyjnych statystykach. Statystki mówią, że codziennie kradzionych jest około 41 pojazdów. To sporo, warto więc poznać sposoby na zabezpieczenie auta przed złodziejem. Kilka z nich przedstawimy w dzisiejszym wpisie.

Blokady

Jest to najstarsza i tania metoda, jednak jej skuteczność pozostawia niestety wiele do życzenia. Dostępne są zarówno blokady kierownicy, jak i pedałów czy dźwigni zmiany biegów. Ten sposób z pewnością odstraszy złodziei amatorów, jednak dla profesjonalistów nie będzie stanowił żadnego problemu. Tym bardziej, że nawet bez zdejmowania blokady, po wciśnięciu pedału sprzęgła, samochód może zostać przetoczony w dogodne dla złodzieja miejsce, a następnie odholowany.

Klucz do auta przechowuj w odpowiednim miejscu

Nowe technologie niestety nie zawsze idą w parze z bezpieczeństwem. Modele samochodów z bezkluczykową obsługą stanowią dla złodzieja najmniejszą przeszkodę – wystarczy jedynie posiadać specjalistyczne urządzenia. Wykorzystują one sygnał przesyłany przez elektroniczny kluczyk, wzmacniają go i przesyłają do urządzenia naśladującego prawdziwy kluczyk.

Warto więc przechowywać kluczyk daleko od drzwi wejściowych oraz okien, co utrudni wyłapanie sygnału. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne pudełka blokujące sygnał.

Namierzanie radiowe

Lokalizator radiowy to urządzenie działające nawet w kontenerach oraz podziemnych parkingach. Co więcej, jest odporny na wszelkie próby zagłuszania sygnału. Aktywując takie urządzenie w momencie kradzieży, jesteśmy w stanie uzyskać lokalizację pojazdu z bardzo wysoką dokładnością. Ponadto, niestandardowe miejsca montażu lokalizatora utrudnia odnalezienie go przez potencjalnego złodzieja.

Odcięcie dopływu paliwa oraz zapłonu

Działanie tego typu zabezpieczeń polega najczęściej na umieszczeniu w aucie ukrytych przełączników. Takich, które po ich włączeniu odcinają zapłon albo dopływ paliwa. Przełączniki muszą być zamontowane w niewidocznym miejscu i co najważniejsze – w miejscu najmniej oczywistym. Złodziej przecież nie może się domyślić, w którym miejscu taki przełącznik się znajduje. Takie zabezpieczenie działa jednak jedynie, dopóki złodziej go nie odnajdzie. Gdy tak się stanie, skuteczność przełącznika spada niestety do zera.

Autoalarmy

Decydując się na montaż takiego urządzenia, warto skupić się przede wszystkim na jego klasie oraz upewnić się, że posiada on certyfikat bezpieczeństwa. Wraz z autoalarmem montuje się czujniki, które mogą reagować między innymi na ruch, zmianę ciśnienia czy też uderzenia.

Kupując autoalarm, warto pamiętać, aby nie wybierać najbardziej popularnego modelu. Złodzieje biorą na warsztat właśnie te najbardziej znane typy alarmów. Z tego powodu, zabezpieczenia montowane przez producenta, nie stanowią niestety dla złodziei większej bariery.

O czym pamiętać chcąc uchronić auto od kradzieży?

Bardzo często nawet najlepsze systemy alarmowe nie gwarantują powodzenia. Warto więc pamiętać o następujących punktach:

  • parkujmy samochód w bezpiecznej okolicy,
  • nie zostawiajmy w aucie żadnych toreb czy urządzeń typu laptop,
  • nie zostawiajmy otwartego samochodu, a tym bardziej włączonego silnika,
  • zainwestujmy w ubezpieczenie AC – dzięki temu zyskamy pewność, że nawet przy stracie samochodu nie ucierpimy finansowo.

Stosując odpowiednie zabezpieczenia oraz pamiętając o powyższych zasadach z pewnością uchronimy nasze samochody przed potencjalnymi złodziejami.