2018-08-27

Co to jest hybryda? Jak działa napęd hybrydowy?

280 300 tyle właśnie samochodów sprzedała Toyota Motor Europe w pierwszym kwartale 2018 roku. Według statystyk aż 125 400 z tych aut, to były hybrydy. Ten 18 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku jasno pokazuje, że hybrydy są doceniane przez kierowców, a ich popularność wzrasta z roku na rok. Mimo swojej renomy wciąż wiele osób nie wie, co to jest hybryda. Jak działa napęd hybrydowy? Jakie modele hybryd znajdziesz w salonie Toyota Ja-Now-An? W dzisiejszym artykule rozwiejemy te wątpliwości.Co to jest hybryda? Jak działa napęd hybrydowy?Hybryda sygnowana znakiem Toyoty to nowoczesny, a zarazem funkcjonalny i komfortowy samochód, który posiada dwa połączone ze sobą źródła napędu – silnik benzynowy i elektryczny – wraz z pojemnym akumulatorem magazynującym energię. Te trzy składowe sprawiają, że hybryda zużywa niewiele paliwa.
Pełen napęd hybrydy to trzy połączone ze sobą elementy – silnik spalinowy, silnik elektryczny i akumulator hybrydowy. Optymalne działanie układu zapewnia przepływ energii między tymi częściami, a wszystkie części wzajemnie się uzupełniają. System samoistnie dobiera odpowiednie źródła napędu (w czasie jazdy pracuje silnik elektryczny lub benzynowy albo oba jednocześnie).
Sprawa jest niezwykle prosta, silnik elektryczny odzyskuje energię z hamowania, a w trakcie jazdy ze stałą prędkością przekazuje jej nadwyżki do akumulatora hybrydowego. Energia jest ponownie wykorzystywana, chociażby podczas jazdy w korku, dzięki czemu nie musisz ładować akumulatora hybrydowego, a to z kolei przekłada się na niskie rachunki za paliwo.


Jak działa napęd hybrydowy?Przeanalizujmy poszczególne etapy jazdy.


POSTÓJ– niezależnie od tego, czy czekasz w korku, na czerwonym świetle lub na kogoś, silniki w czasie postoju są wprowadzane w stan spoczynku. W tym czasie Toyota nie wydaje żadnego dźwięku i nie emituje spalin.


RUSZANIE– przy spokojnym wyjeżdżaniu z parkingu lub ruszaniu na zielonym świetle, do prędkości 50 km/h auto korzysta tylko z silnika elektrycznego, dzięki czemu zużycie paliwa jest praktycznie zerowe. W ten sposób można przejechać nawet do 2 km!


STAŁA PRĘDKOŚĆ– stała i niska prędkość powoduje, że hybryda wykorzystuje silnik spalinowy jako wspomaganie elektryczne.


PRZYŚPIESZENIE– pełne wciśnięcie pedału gazu powoduje pracę obu silników na najwyższych obrotach.


HAMOWANIE – w momencie, w których hamujesz, układ hybrydowy wyłącza silnik spalinowy, by odzyskać energię i naładować akumulatory hybrydowe.Hybrydy, które znajdziesz w salonie Toyota Ja-Now-AnW naszym salonie Toyota Ja-Now-An znajdziesz aż 8 modeli aut z napędem hybrydowym, których możesz stać się właścicielem. Do wyboru masz: Yaris, Auris, Auris TS Kombi, C-HR, Prius, Prius+, Prius Plug-in i RAV4. Poniżej przedstawiamy Ci 4 najchętniej wybierane hybrydy z naszego salonu. Znajdziesz u nas również samochody używane.


Toyota Yaris – chętnie wybierany model Toyoty hybrydowej, kierowcy cenią auto za kompaktowe nadwozie, które nie przekracza 4m długości i wyjątkowo niewielki promień skrętu (4,8 m), co czyni Toyotę Yaris idealnym autem do jazdy po mieście. Oprócz tego Yaris jest niezwykle funkcjonalna – posiada przestronny bagażnik (286 l pojemności), wewnątrz samochodu znajduje się wiele schowków i duża przestrzeń między przednimi a tylnymi siedzeniami, co czyni jazdę komfortową dla każdego pasażera.

Toyota C-HR to auto, które zachwyca nowoczesną formą, wygodnym wnętrzem i udogodnieniami, jakie się w niej znajdują. Dwustrefowa klimatyzacja, podgrzewane skórzane fotele zapewnią Ci komfort podczas jazdy, a drobne i przemyślane detale w wystroju sprawią, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie zaznają odrobiny luksusu w trakcie podróży. Plusem tego crossovera jest przestronny bagażnik (3777 l), platforma TNGA z obniżonym środkiem ciężkości czy nowy silnik 1,2 Turbo (116 KM).

Toyota Auris – to auto, które przyciąga uwagę. Dynamiczna i odważna linia nie są jedynymi zaletami tego modelu. Auris jest niezwykle komfortowa, dzięki czemu jazda tym modelem to zwykła przyjemność, a system Toyota Safety Sense dba o Twoje bezpieczeństwo. Warto wspomnieć tutaj o pojemnym bagażniku (aż 360 l) oraz bogato zdobionym wnętrzu – znajduje się w nim m.in. automatyczna klimatyzacja, system multimedialny Toyota Touch 2 z funkcją Bluetooth i kamerą cofania.


Toyota RAV4 – ten model hybrydy to najnowsze wcielenie legendy SUV-a. Cieszy się popularnością ze względu na rewolucyjny napęd hybrydowy o łącznej mocy 197 KM i przyśpieszenia od 0 do 100 km/h, które wynosi zaledwie 8,3s. Oprócz tego RAV4 jest bogato wyposażony, warto tutaj wymienić m.in. 18” felgi aluminiowe, lampy typu Bi-LED, system inteligentny kluczyk czy elektryczne unoszenie drzwi bagażnika, które są otwierane bezdotykowo. Nie wolno też zapomnieć o przestronnym wnętrzu, które jest zaprojektowane z szykiem i klasą tak jak całe auto.
Allegro